Obce

Do svazku obcí Dolní Povltaví patří Máslovice, Vodochody, Veliká Ves, Klíčany, Postřižín a Kozomín od 25.4. 2018 i obec Větrušice.

Obec Máslovice leží ve Středočeském kraji v okrese Praha-východ 7 km severně od okraje Prahy. Vlastní vesnice leží na kopci nad Vltavou, ale k obci patří i bývalý mlýn Dol (dnes Výzkumný ústav včelařský) a pás rekreačních objektů v údolí Vltavy naproti Libčicím, k nimž jezdí z Dolu přívoz.

Obec Vodochody se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský. Rozkládá se asi patnáct kilometrů severně od centra Prahy. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 463 obyvatel.

Obec Veliká Ves se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský. Rozkládá se asi devatenáct kilometrů severně od centra Prahy a osmnáct kilometrů západně od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 259 obyvatel.

Obec Klíčany se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský. Rozkládá se asi čtrnáct kilometrů severně od centra Prahy a devatenáct kilometrů západně od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 308 obyvatel. V těsném sousedství obce vede dálnice D8.

Obec Postřižín se nachází v okrese Mělník, kraj Středočeský. Rozkládá se asi šestnáct kilometrů jihozápadně od Mělníka a šest kilometrů východně od města Kralupy nad Vltavou. Ke dni 31. 12. 2010 zde žilo 637 obyvatel.

Kozomín je obec okresu Mělník. Leží 6 km východně od města Kralupy nad Vltavou v nadmořské výšce 265 m n.m. V obci žije 268 obyvatel.

Obec Větrušice se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský. Rozkládá se asi 20 kilometrů severně od centra Prahy a 23 kilometrů západně od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Ke dni 1. 1. 2017 zde žilo 627 obyvatel. Obec leží na východním (pravém) břehu Vltavy nad srázem svažujícím se k údolí řeky. Severně od obce leží národní přírodní rezervace Větrušické rokle.