Novinky

Výzkumy

AD Centrum je centrum pro výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy choroby a dalších poruch paměti. Na obou pracovištích – Národním ústavu duševního zdraví a fakultní nemocnici Královské Vinohrady, probíhají pod prof. MUDr. Alešem Bartošem PhD. Výzkumy, v nichž se snažíme odhalit co nejúčinnější a nejméně invazivní způsoby, jak pomoci lidem s poruchami paměti.

Informace o výzkumech

AD Centrum je centrum pro výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy choroby a dalších poruch paměti. Na obou pracovištích – Národním ústavu duševního zdraví a fakultní nemocnici Královské Vinohrady, probíhají pod prof. MUDr. Alešem Bartošem PhD. Výzkumy, v nichž se snažíme odhalit co nejúčinnější a nejméně invazivní způsoby, jak pomoci lidem s poruchami paměti.

V tuto chvíli v rámci AD Centra probíhají dva velké výzkumy. První je studie spánku a paměti, během které zkoumáme, zda je možné paměť ovlivnit tzv. akustickou stimulací pomocí růžového šumu, který by měl napomáhat ukládání informací během spánku.

Druhá studie zase zjišťuje, zda je možné zlepšit paměť pomocí užívání speciálních probiotik, která byla vyvinuta přímo pro náš výzkum. Jedná se o probiotika, která jsou naší střevní mikroflóře nejbližší.

Zapojte se do výzkumu také a pomozte lidem s poruchami paměti spolu s námi. Další informace o výzkumech najdete na našem webu: https://abadeco.cz/dobrocinnost-a-vyzkum/

AKSTIM – Informace o výzkumu (delší varianta)

Projekt AKSTIM je projekt probíhající pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví a Poradnou pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Hlavním tématem je výzkum pozitivního vlivu na paměť. V rámci projektu se zabýváme vztahem mezi spánkem, strukturálními změnami mozku a ukládáním vzpomínek a dalších paměťových stop během spánku. Ukládání informací stimulujeme tzv. “růžovým šumem”, který si můžete představit jako zvuk jemného deště.

A právě do výzkumu spánku AKSTIM hledáme vhodné dobrovolníky. Možná jste to Vy!

· Máte dobrý spánek?

· Neberete antidepresiva?

· Spadáte to věkové kategorie 60–85 let?

· Čeština/slovenština je Vaším mateřským jazykem?

· Máte dominantní pravou ruku?

Výborně, čtěte dále!

Jak by to celé probíhalo?

1. Vyplníte vstupní online dotazník, díky kterému zjistíme, zda splňujete všechna kritéria pro vstup do projektu

2. Projekt následně začíná vyšetřením paměti u psychologa (cca 2,5–3 hodiny).

3. Dále Vás čeká vyšetření ve spánkové laboratoři po dobu jedné noci (tzv. adaptační noc). Za to dostanete odměnu 300 Kč.

4. Pokud budete splňovat všechna kritéria, pozveme Vás na jednu až dvě noci do spánkové laboratoře. Zde budeme zjišťovat, zda je možné zlepšit paměť během spánku ovlivňováním spánkových rytmů pomocí šumu do uší. Tehdy Vám také vyšetříme mozek magnetickou rezonancí. Pokud projdete až do této fáze projektu, dostanete odměnu 700 až 1200 Kč.

Chcete jít do toho s námi? Výborně!

Více informace zjistíte na našich webových stránkách: ZDE

Na odkazu najdete i dotazník nutný pro vstup do projektu. Jakmile dotazník vyhodnotíme a zjistíme, zda se do projektu hodíte či nikoli, ozveme se Vám.

Budeme se na Vás těšit!

AKSTIM – Informace o výzkumu (kratší varianta)

Představte si, že by se Vám během spánku zlepšovala paměť. Zda to skutečně jde se snažíme zjistit v rámci výzkumu AKSTIM. Jedná se o projekt probíhající pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví a Poradnou pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Hlavním tématem je výzkum pozitivního vlivu na paměť.

V rámci projektu se zabýváme vztahem mezi spánkem, strukturálními změnami mozku a ukládáním vzpomínek a dalších paměťových stop během spánku. Ukládání informací stimulujeme tzv. “růžovým šumem”, který si můžete představit jako zvuk jemného deště.

A právě do výzkumu spánku AKSTIM hledáme vhodné dobrovolníky. Možná jste to vy!

Přečtěte si více informací na webových stránkách projektu: ZDE

KOGBIONTA – informace o výzkumu (delší varianta)

V poslední době se věnuje velká pozornost souvislostem mezi zažívacím systémem a celkovým zdravím člověka (duševním i fyzickým). Stále ale chybí dostatek důkazů, které by toto tvrzení jednoznačně potvrdily. A proto vznikla tato nová studie.

Studie KOGBIONTA předpokládá, že přítomnost konkrétních bakterií ve střevě může příznivě ovlivnit metabolismus, funkci mozku, paměť a náladu. Správné bakterie je možné podat pomocí speciálně vyvinutých probiotik, která budeme využívat i v naší studii.

Naše probiotika jsou tzv. aktivní probiotika, to znamená, že ke svému fungování potřebují i výživu, kterou je v našem případě vláknina.

Jak bude výzkum probíhat?

Výzkum u jednoho dobrovolníka bude trvat zhruba půl roku, a to v časovém rozmezí od října 2020 do června 2021. Během tohoto půl roku:

– Nejprve vyplníte vstupní dotazník, díky kterému zjistíme, zda splňujete všechna potřebná kritéria (dotazník najdete zde: www.abadeco.cz/kogbionta) a na základě kterého vybíráme vhodné dobrovolníky

– Následně vás čekají 4 cca 2 – 3hodinové návštěvy v jednom z vybraných zařízení:

o Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech

o Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze

– Na nich 3x vyšetříme vaši paměť a náladu speciální testovou baterií určenou k odhalení poruch paměti

– 1x vyhodnotíme vaše stravování a fyzický stav pomocí vyšetření s výživovým specialistou

– 3x odebereme krev

– 3x provedete domácí odběr stolice a moče

– Pomocí speciálních hodinek, které budete během doby trvání výzkumu nosit, budeme monitorovat Vaši pohybovou aktivitu, kterou následně budeme dávat do souvislosti s Vaší životosprávou

– Budete denně užívat jednu kapsli probiotika / placeba a tři tablety vlákniny /placeba (vyzkoušíte obojí, ke změně dojde po třech měsících užívání (pzn. ani vy, ani vyšetřující nebude vědět, jakou látku zrovna užíváte)

Pomozte nám zjistit, zda jsou skutečně probiotika schopna vylepšit Vaši paměť a náladu a pomozte tak dalším lidem, kteří trpí Alzheimerovou nemocí a dalšími poruchami paměti.

Více o projektu výzkumu KOGBIONTA můžete najít přímo na webu projektu: https://abadeco.cz/kogbionta/

KOGBIONTA – informace o výzkumu (kratší varianta)

V poslední době se věnuje velká pozornost souvislostem mezi zažívacím systémem a celkovým zdravím člověka (duševním i fyzickým). Stále ale chybí dostatek důkazů, které by toto tvrzení jednoznačně potvrdily. A proto vznikla tato nová studie.

Nová studie KOGBIONTA předpokládá, že přítomnost konkrétních bakterií ve střevě může příznivě ovlivnit metabolismus, funkci mozku, paměť a náladu. Správné bakterie je možné podat pomocí speciálně vyvinutých probiotik. A právě to děláme v našem výzkumu KOGBIONTA, který bude startovat v říjnu.

Pomozte nám zjistit, zda jsou skutečně probiotika schopna vylepšit Vaši paměť a náladu a pomozte tak dalším lidem, kteří trpí Alzheimerovou nemocí a dalšími poruchami paměti.

Máslovice

Výzva k podání nabídky a k prokázání kvalifikace na veřejnou zakázku malého rozsahu Projektové práce a inzenýrská činnost – kanalizace pro veřejnou potřebu v obci Máslovice – zde

Odolena Voda

INFORMACE KE COVID-19

Nová služba pro seniory, usnesení Vlády ČR, uzavření Městského úřadu pro veřejnost a další aktuální informace vyplývající z mimořádných opatření a rozhodnutí ke COVID-19

Linka Ministerstva zdravotnictví: 1212 (non-stop, bezplatná).

Infolinka Státního zdravotního ústavu určená pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s infekcí COVID-19, je k dispozici denně od 9 do 21 hodin na čísle: 724 810 106.Infolinky KHS Středočeského kraje ke koronaviru:
771 137 070 (7:00 až 19:00, sedm dní v týdnu)
736 521 357 (7:00 až 9:00, pouze pracovní dny)
Zákonné úpravy zaslané dne 27.3.2020 Krajským operačním a informačním střediskem

Aktuální informace k výskytu koronaviru v Odoleně Vodě – 24.3.2020

Svoz odpadů a popelářské desatero v době epidemie Covid-19

Nařízení Vlády ČR platná od 24.3.2020 do 1.4.2020

První výskyt koronaviru v Odoleně Vodě – 23.3.2020

Dezinfekce domů

Nouzové otevření sběrného místa pro veřejnost

Změna otevírací doby – Lékárna Odolena Voda

Kontakty na krizové linky

Hasičský záchranný sbor ČR – video informace, rady a doporučení

Mimořádné opatření Vlády ČR platné od 20.3.2020 – vyhrazení času seniorům k nákupu potravin a drogistického zboží od 7.00 až 9.00

Uzavření všech dětských hřišť nebo samostatně stojících herních prvků pro děti na území města Odolena Voda

Pohyb a pobyt s ochrannými prostředky dýchacích cest

Úprava otevírací doby České pošty Odolena Voda

Vláda schválila povinnost zakrývat si na veřejných místech ústa a nos a stanovuje nákupní hodiny pro seniory – platí od 19.3.2020
Nová usnesení Vlády ČR o krizových opatřeních
Nařízení starostky

NOVÁ SLUŽBA PRO SENIORY VE VĚKU 70+ (volejte 739 000 007)
Důležité kontakty

Opatření MŠMT k zápisům do ZŠ pro školní rok 2020/2021

Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA spustilo výuku přes internet

Krizový štáb města Odolena Voda

Informace o výskytu koronaviru v Odoleně Vodě – 18.03.2020 13:00
Portal krizového řízení Středočeského kraje – kontakty, odběrová místa, omezení volného pohybu v kostce

RADY A INFORMACE Z PORTÁLU KRIZOVÉHO ŘÍZENÍ STŘEDOČESKÉHO KRAJE

Souhrnné nařízení Vlády České republiky
Usnesení Vlády České republiky – omezení pohybu osob

Odpovědi na nejčastější otázky občanů Odoleny Vody
Nařízení vlády o povolání vojáků v činné službě a příslušníků Celní správy České republiky k plnění úkolů Policie České republiky v souvislosti s epidemií viru SARS-CoV-2

Nová informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212

Finanční správa reaguje na aktuální situaci
Proč není COVID-19 obyčejná chřipka
Vláda rozhodla o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších – 14.03.2020

Informace o výskytu koronaviru v Odoleně Vodě – 13.03.2020
Mimořádné opatření Ministerstva vnitra o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic České republik – 13.03.2020

Pokyny pro osoby vracející se z rizikových oblastí ke krizovému opatření vlády ve věci karantény pro tyto osoby – 13.03.2020

Usnesení vlády – Krizová opatření
Uzavření Rodného domku Vítězslava Hálka – 13.03.2020
Uzavření vnitřních sportovišť – Odolena Voda – 13.03.2020

Portál krizového řízení Středočeského kraje

Ministerstvo zdravotnictví spouští nové webové stránky ke koronaviru

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu se zakazují akce s účastí přesahující více než 30 osob, omezuje se také přítomnost veřejnosti ve vybraných zařízeních – 12.03.2020

Informace MŠMT k vyhlášenému nouzovému stavu – 12.03.2020
Uzavření Městského úřadu Odolena Voda – 12.03.2020

Vyhlášení Nouzového stavu – 12.03.2020
Knihovna Odolena Voda – uzavření od 13.3.2020
Mimořádné opatření starostky města Odolena Voda – Uzavření mateřské školy od 12.03.2020 (formulář viz níže)
ČT Déčko: O čem se mluví: Koronavirus (vysvětlení pro děti)

MZČR – Animované video shrnuje základní pravidla, jak se chránit před nákazou koronavirem a také kontakty, kam se může člověk obrátit pro radu nebo pomoc
Informace k mimořádnému opatření k uzavření škol – 11.03.2020

Aktuální informace ke koronaviru Covid-19 – ze dne 10.03.2020
Mimořádné opatření – společenské akce – ze dne 10.03.2020

Mimořádné opatření – uzavření základních, středních a vysokých škol kvůli koronaviru – ze dne 10.03.2020

Mimořádné opatření – zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních s lůžkovou péčí – ze dne 09.03.2020

Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření týkající se karantény občanů, kteří se vrací z Itálie – ze dne 06.03.2020
Informace a doporučení ze Středočeského kraje k výskytu a šíření nového typu virového onemocnění COVID-19 – ze dne 27.02.2020

Důležité odkazy na Ministerstvo zdravotnictví ČR a Státní zdravotní ústav

Dokumenty ke stažení:Karanténa a ošetřovné – informace ČSSZ (pdf 207 kB)
Žádost o ošetřovné pro dítě do 10 let (pdf 424 kB)
Jak snížit riziko nakažení koronavirem (pdf 163 kB)

Klecany

Město zahajuje pomoc seniorům nebo osobám v karanténě – dovoz nákupů nebo léků do domu. Nákup si můžete objednat na tel. 739592775, my Vám jej dovezeme a ponecháme za dveřmi. V nákupu bude účtenka, částku prosím zaplaťte na účet města: 2228201/0100, do zprávy pro příjemce napište své jméno. Kdo nemá internetové bankovnictví, zaplatí za nákupy hotově po skončení omezení pohybu osob. Pro seniory, kteří nemají přístup na internet, bude toto oznámeno i místním rozhlasem.

Městský úřad a Stavební úřad jsou v provozu s omezením návštěv veřejnosti, komunikujte prosím s úředníky prostřednictvím emailu nebo telefonů dle kontaktů uvedených na webu města mu-klecany.cz. Osobní schůzky jen po telefonické dohodě.

Úřední hodiny MěÚ od středy 18. 3.:
středa 8:00 – 11:00, pondělí 15:00 – 18:00.

Krizový telefon na Městský úřad: 739592775

V provozu budou pouze podatelna Stavebního úřadu (okno s improvizovanou přepážkou z ulice do kanceláře SÚ) a podatelna Městského úřadu, Czechpoint a matrika na přepážce matriky (budova pošty).
Kontakty na Stavební úřad: 284890737, 230234308,
email: podatelnasu@mu-klecany.cz

 • Platnost známek na popelnice byla prodloužena minimálně do 30. 4., zatím si nechoďte pro nové
 • Jsou uzavřena sportoviště, školka, knihovna, denní stacionář.
 • Omezte vycházení z domovů pouze k nejnutnějším úkonům, zamezte blízkému kontaktu osob, omezte návštěvy a shlukování většího počtu lidí. Pokud je to možné, dodržujte rozestupy alespoň 2 metry, obzvláště to platí pro seniory.
 • Důrazně žádáme osoby s nařízenou karanténou o její striktní dodržování.
 • Do čekáren a ordinací praktických lékařů vstupujte pouze po předchozí telefonické domluvě s lékařem či sestrou.
 • K vyzvednutí nebo závozu hotových jídel do domu můžete využít služeb těchto klecanských restaurací (rozvoz nebo výdejní okénko):
  Na Dvorku – rozvoz i výdejní okénko, Čsl. armády 700, tel. 721419659, www.restauracenadvorku.cz
  Pizza Klecany – rozvoz i výdejní okénko, Čsl. Armády, tel. 608492249, www.pizzaklecany.cz
  U císařských schodů – výdejní okénko, Náměstí Třebízského 64, tel. 722073033, www.cisarskeschody.cz
  Sportklub – rozvoz i výdejní okénko, Na Skalkách 368, tel. 725344987, www.sportklubklecany.cz

Infolinka: 739 592 775