Informace o výzkumech
AD Centrum je centrum pro výzkum, diagnostiku a léčbu Alzheimerovy choroby a dalších poruch paměti. Na obou pracovištích – Národním ústavu duševního zdraví a fakultní nemocnici Královské Vinohrady, probíhají pod prof. MUDr. Alešem Bartošem PhD. Výzkumy, v nichž se snažíme odhalit co nejúčinnější a nejméně invazivní způsoby, jak pomoci lidem s poruchami paměti.
V tuto chvíli v rámci AD Centra probíhají dva velké výzkumy. První je studie spánku a paměti, během které zkoumáme, zda je možné paměť ovlivnit tzv. akustickou stimulací pomocí růžového šumu, který by měl napomáhat ukládání informací během spánku.
Druhá studie zase zjišťuje, zda je možné zlepšit paměť pomocí užívání speciálních probiotik, která byla vyvinuta přímo pro náš výzkum. Jedná se o probiotika, která jsou naší střevní mikroflóře nejbližší.
Zapojte se do výzkumu také a pomozte lidem s poruchami paměti spolu s námi. Další informace o výzkumech najdete na našem webu: https://abadeco.cz/dobrocinnost-a-vyzkum/
AKSTIM – Informace o výzkumu (delší varianta)
Projekt AKSTIM je projekt probíhající pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví a Poradnou pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Hlavním tématem je výzkum pozitivního vlivu na paměť. V rámci projektu se zabýváme vztahem mezi spánkem, strukturálními změnami mozku a ukládáním vzpomínek a dalších paměťových stop během spánku. Ukládání informací stimulujeme tzv. “růžovým šumem”, který si můžete představit jako zvuk jemného deště.
A právě do výzkumu spánku AKSTIM hledáme vhodné dobrovolníky. Možná jste to Vy!
· Máte dobrý spánek?
· Neberete antidepresiva?
· Spadáte to věkové kategorie 60–85 let?
· Čeština/slovenština je Vaším mateřským jazykem?
· Máte dominantní pravou ruku?
Výborně, čtěte dále!
Jak by to celé probíhalo?
1. Vyplníte vstupní online dotazník, díky kterému zjistíme, zda splňujete všechna kritéria pro vstup do projektu
2. Projekt následně začíná vyšetřením paměti u psychologa (cca 2,5–3 hodiny).
3. Dále Vás čeká vyšetření ve spánkové laboratoři po dobu jedné noci (tzv. adaptační noc). Za to dostanete odměnu 300 Kč.
4. Pokud budete splňovat všechna kritéria, pozveme Vás na jednu až dvě noci do spánkové laboratoře. Zde budeme zjišťovat, zda je možné zlepšit paměť během spánku ovlivňováním spánkových rytmů pomocí šumu do uší. Tehdy Vám také vyšetříme mozek magnetickou rezonancí. Pokud projdete až do této fáze projektu, dostanete odměnu 700 až 1200 Kč.
Chcete jít do toho s námi? Výborně!
Více informace zjistíte na našich webových stránkách: ZDE
Na odkazu najdete i dotazník nutný pro vstup do projektu. Jakmile dotazník vyhodnotíme a zjistíme, zda se do projektu hodíte či nikoli, ozveme se Vám.
Budeme se na Vás těšit!
AKSTIM – Informace o výzkumu (kratší varianta)
Představte si, že by se Vám během spánku zlepšovala paměť. Zda to skutečně jde se snažíme zjistit v rámci výzkumu AKSTIM. Jedná se o projekt probíhající pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví a Poradnou pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Hlavním tématem je výzkum pozitivního vlivu na paměť.
V rámci projektu se zabýváme vztahem mezi spánkem, strukturálními změnami mozku a ukládáním vzpomínek a dalších paměťových stop během spánku. Ukládání informací stimulujeme tzv. “růžovým šumem”, který si můžete představit jako zvuk jemného deště.
A právě do výzkumu spánku AKSTIM hledáme vhodné dobrovolníky. Možná jste to vy!
Přečtěte si více informací na webových stránkách projektu: ZDE
KOGBIONTA – informace o výzkumu (delší varianta)
V poslední době se věnuje velká pozornost souvislostem mezi zažívacím systémem a celkovým zdravím člověka (duševním i fyzickým). Stále ale chybí dostatek důkazů, které by toto tvrzení jednoznačně potvrdily. A proto vznikla tato nová studie.
Studie KOGBIONTA předpokládá, že přítomnost konkrétních bakterií ve střevě může příznivě ovlivnit metabolismus, funkci mozku, paměť a náladu. Správné bakterie je možné podat pomocí speciálně vyvinutých probiotik, která budeme využívat i v naší studii.
Naše probiotika jsou tzv. aktivní probiotika, to znamená, že ke svému fungování potřebují i výživu, kterou je v našem případě vláknina.
Jak bude výzkum probíhat?
Výzkum u jednoho dobrovolníka bude trvat zhruba půl roku, a to v časovém rozmezí od října 2020 do června 2021. Během tohoto půl roku:
– Nejprve vyplníte vstupní dotazník, díky kterému zjistíme, zda splňujete všechna potřebná kritéria (dotazník najdete zde: www.abadeco.cz/kogbionta) a na základě kterého vybíráme vhodné dobrovolníky
– Následně vás čekají 4 cca 2 – 3hodinové návštěvy v jednom z vybraných zařízení:
o Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech
o Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze
– Na nich 3x vyšetříme vaši paměť a náladu speciální testovou baterií určenou k odhalení poruch paměti
– 1x vyhodnotíme vaše stravování a fyzický stav pomocí vyšetření s výživovým specialistou
– 3x odebereme krev
– 3x provedete domácí odběr stolice a moče
– Pomocí speciálních hodinek, které budete během doby trvání výzkumu nosit, budeme monitorovat Vaši pohybovou aktivitu, kterou následně budeme dávat do souvislosti s Vaší životosprávou
– Budete denně užívat jednu kapsli probiotika / placeba a tři tablety vlákniny /placeba (vyzkoušíte obojí, ke změně dojde po třech měsících užívání (pzn. ani vy, ani vyšetřující nebude vědět, jakou látku zrovna užíváte)
Pomozte nám zjistit, zda jsou skutečně probiotika schopna vylepšit Vaši paměť a náladu a pomozte tak dalším lidem, kteří trpí Alzheimerovou nemocí a dalšími poruchami paměti.
Více o projektu výzkumu KOGBIONTA můžete najít přímo na webu projektu: https://abadeco.cz/kogbionta/
KOGBIONTA – informace o výzkumu (kratší varianta)
V poslední době se věnuje velká pozornost souvislostem mezi zažívacím systémem a celkovým zdravím člověka (duševním i fyzickým). Stále ale chybí dostatek důkazů, které by toto tvrzení jednoznačně potvrdily. A proto vznikla tato nová studie.
Nová studie KOGBIONTA předpokládá, že přítomnost konkrétních bakterií ve střevě může příznivě ovlivnit metabolismus, funkci mozku, paměť a náladu. Správné bakterie je možné podat pomocí speciálně vyvinutých probiotik. A právě to děláme v našem výzkumu KOGBIONTA, který bude startovat v říjnu.
Pomozte nám zjistit, zda jsou skutečně probiotika schopna vylepšit Vaši paměť a náladu a pomozte tak dalším lidem, kteří trpí Alzheimerovou nemocí a dalšími poruchami paměti.